Czym się zajmuje stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem następstw próchnicy, najpowszechniejszej choroby zębów.
Czym jest próchnica?
Próchnica jest chorobą bakteryjną polegającą na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba.
Proces próchnicowy powstaje w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy mineralizacją, a jego demineralizacją (utratą struktur zęba).
Ważne, by odbywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i kontrolować na bieżąco stan uzębienia, ponieważ nieleczona próchnica może prowadzić nawet do utraty zęba.
Aby uniknąć próchnicy, najlepiej kontrolować stan uzębienia regularnie co 6 miesięcy, chyba, że stomatolog zalecił większą częstotliwość wizyt.
Dlaczego akurat co 6 miesięcy? To przedział czasowy, w którym można skutecznie zapobiec konsekwencjom rozwoju nowo powstałej próchnicy: powstrzymać powiększanie się ubytku oraz przenoszenie się bakterii na kolejne zęby.
Gdy pacjent zauważy poniższe symptomy powinien zgłosić się do stomatologa:
• nadwrażliwość na temperaturę oraz ból różnego pochodzenia;
• tkliwość przy szczotkowaniu;
• przykry zapach z ust;
• odczuwasz ból zębów samoistnie, niezależnie od jedzenia;
• kawałek zęba lub założonego wcześniej wypełnienia ukruszył się tworząc ostrą, chropowatą powierzchnię, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i powinna zostać skorygowana.
• zauważysz na zębach ciemne przebarwienia;
• w okolicy bolącego zęba powstanie obrzęk lub spod dziąsła sączy się żółta wydzielina.
Stomatologia zachowawcza – wachlarz możliwości leczenia
W naszym gabinecie leczenie zachowawcze rozpoczyna się zawsze kompleksową diagnostyką, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz oceną stanu jamy ustnej. Dokładna diagnostyka pozwala lekarzowi właściwie interpretować objawy i podejmować trafne decyzje w kierunku ich rozwiązywania.
Zabiegi wykonywane są przy użyciu nowoczesnych metod oraz materiałów stomatologicznych najwyższej jakości. Daje to możliwości opracowywania tkanek zęba szybciej, skuteczniej i znacznie mniej dotkliwie. Wypełnienia spełniają wszystkie wymagania pacjentów, co do funkcji i estetyki, bowiem dbamy nie tylko o ich trwałość, ale także starannie wybieramy kolorystykę dostosowaną do naturalnej barwy szkliwa. Dzięki temu wypełnienia są niewidoczne i wyglądają jak naturalne uzębienie.
Następną grupą zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej, są zabiegi profilaktyczne.
Zaliczamy do nich wszystkie działania dentysty, polegające na oczyszczeniu zębów z kamienia i płytki nazębnej oraz na wzmacnianiu struktury zębów, które sprawia, że stają się one odporniejsze na działanie bakterii. Do tej grupy zabiegów zaliczamy m.in. piaskowanie, polerowanie, lakierowanie i leczenie nadwrażliwości zębów.